Sprawdzone sposoby oszczędzania w wakacje

wakacje

Jak co roku, również tego lata mamy wspaniałe i gorące wakacje, a co za tym idzie wiele gorących wydatków. Jeżeli praca i urlop nam na to pozwala, planujemy z rodziną wyjazdy wakacyjne, zastanawiamy się gdzie wyjechać i ile pieniędzy będziemy potrzebować. Tutaj przychodzi także refleksja jak zaoszczędzić w wakacje, aby zminimalizować wydatki.

Czy zatem w czasie urlopu należy się jedynie dobrze bawić i w ogóle nie myśleć o wydatkach? Czy raczej z rozwagą podchodzić do każdej wydawanej złotówki? Tutaj warto znaleźć równowagę, aby zabawa była doskonała, a nasz budżet nie ucierpiał zbytnio. Za pośrednictwem tego artykułu dowiecie się jak efektywnie oszczędzać na wakacjach, aby już po ich zakończeniu nie zacząć budżetu od konieczności wzięcia kredytu.

Wakacje to czas wypoczynku i zabawy i obie kwestie nie podlegają żadnym dyskusjom, jeżeli jednak podejdziemy do spędzonego urlopu z rozwagą i już na etapie jego planowania zastanowimy się gdzie i jak zaoszczędzić, z pewnością po powrocie będziemy zadowoleni z wypoczynku i zaoszczędzonych funduszy. Jakie zatem są sposoby na oszczędzanie w wakacje?

Planowanie budżetu

Przed wyjazdem warto wszystko skrupulatnie zaplanować. I cały wyjazd, i wszystkie zwiedzane obiekty, i budżet jaki chcemy przeznaczyć na poszczególne etapy podróży. Tutaj warto zastanowić się jaka forma podróżowania będzie najtańsza. Czy lepiej jechać pociągiem, autobusem czy własnym samochodem osobowym. Czasem nie warto wybierać własnego transportu i przepłacać. Podróżowanie publicznymi środkami transportu jest tanie i fajne. Także kwestia ceny noclegów i wyżywienia powinna zostać przez nas wcześniej zaplanowana. Wynajem noclegów z wyżywieniem w ośrodku to zdecydowanie tańsza opcja, niż codzienne stołowanie się w pobliskich restauracjach. A jeżeli lubimy gotować? Możemy wynająć domek dla określonej liczby osób, z pełnym wyposażeniem, umożliwiającym codzienne gotowanie.

planowanie budżetu

Wczasy po sezonie

Jeżeli zależy nam na dużych oszczędnościach, warto wybrać się na wczasy po sezonie. Wtedy zarówno noclegi jak i ceny wyżywienia są niższe, a dodatkowym plusem jest mniejsza ilość wczasowiczów w danej miejscowości turystycznej.

Warto pytać o zniżki

Zniżki dla studentów, zniżki z kartą dużej rodziny, zniżki dla grup zorganizowanych. Warto pamiętać, że każda atrakcja turystyczna posiada w swoim cenniku także zniżkowe oferty. Dlatego jeżeli jesteśmy w którejś z grup wspomnianych powyżej, spakujmy przed wyjazdem dokument, dzięki któremu będziemy uprawnieni do zniżek. Także planując wyjazd wakacyjny za granicę, warto sprawdzić jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby korzystać ze zniżek i odpowiednio wcześnie je sobie wyrobić.

Jeszcze raz transport

Kwestia transportu wymaga dłuższego zatrzymania się i opisania całego zagadnienia. W zależności od tego czy są to wakacje zorganizowane w kraju czy może za granicą, mamy do wyboru wiele środków transportu. Oczywiście najpopularniejszym środkiem transportu jest własny samochód. I zwykle w sytuacji, kiedy na wyjazd wakacyjny jedzie cała rodzina, a wakacje są spędzane w kraju, to najlepsza i najtańsza opcja. Jeżeli jednak jedziemy gdzieś dalej, warto rozważyć podróżowanie pociągiem bądź samolotem. Jeżeli wcześniej zaplanujemy wakacyjny wyjazd i zabukujemy bilety na tanie linie lotnicze, koszt transportu może być zdecydowanie niższy. W przypadku wyboru pociągu, warto wiedzieć że w wakacje polskie koleje oferują wiele zniżek i rodzinnych biletów, dzięki czemu transport pociągiem jest naprawdę tani.

Miej kontrolę nad wydatkami

Nie zależnie od tego czy jedziesz na wakacje na kilka dni czy cały tydzień, kontrola nad wydatkami to wyjątkowo ważna kwestia. Warto zaplanować ile dziennie możemy wydać na przyjemności, aby podczas całego urlopu tak samo dobrze się bawić i gospodarować właściwą pulą budżetu. Każde przemyślenie wakacyjnego wydatku to plus na naszą korzyść. Lody, gofry i inne smakołyki czekają właściwie na każdym krok, ale jedna duża porcja lodów dziennie to prawdziwy luksus, zatem nie warto wydawać pieniędzy na kolejną.

Planowanie wakacji pod każdym względem jest opłacalne. Kiedy wszystko jest zorganizowane i dopięte na ostatni guzik, wakacje zwyczajnie są fajniejsze i lepsze, a w perspektywie czasu nasz budżet nie ucierpi na tym tak bardzo, gdybyśmy wcale nie planowali wydatków wakacyjnych.

Nie przepłacaj

Jeśli jesteś w roli organizatora wycieczek, musisz wydrukować dużą ilość ulotek lub plakatów promujących wydarzenia, a chcesz trochę zaoszczędzić pieniędzy, to dobrym rozwiązaniem jest wydruk w oparciu o zamienniki do drukarek, a nie oryginalne materiały. Oryginały znane są z tego że są drogie i mało wydajne. Płacisz za produkt więcej bo jest na nim logo renomowanego producenta, opakowanie produktu także swoje kosztuje. Tymczasem dzięki niedocenianym zamiennikom możesz drukować i tanio, i wydajnie, w jakości, która może nawet być podobna jak w oryginalnych tuszach czy tonerach. Zamienniki do drukarek kupisz w dobrym sklepie internetowym, które przeważnie mają atrakcyjniejszą cenę, niż sklepy dostępne stacjonarnie, choć nie jest to zawsze regułą. Gdy chcesz oszczędzić jak najwięcej, koniecznie porównaj ceny w wielu sklepach i wybierz opcję najlepiej odpowiadającą Twoim preferencjom.

drukarka

Na pewno pytasz, czy jest to warte zachodu, w końcu jakość wydruku przy ulotkach i plakatach powinna być na pierwszym miejscu, cena na drugim. Owszem, ale zauważ, że zamienniki do drukarek od renomowanych producentów są równie dobre jak oryginały, jakość niewiele się różni, tylko wytrawne oko osoby „z branży” może zauważyć różnicę. Musisz też wiedzieć, że tusz czy toner to tylko jedna strona medalu. Bardzo ważne jest na czym drukujesz i w jaki sposób to robisz. Gdy połączysz wszystko w całość, wydruki będą doskonałe, czy to drukowane za pomocą oryginalnych materiałów, czy za pomocą zamienników do drukarek.

Rekomendowane artykuły