Fotograf ślubny lokalnie czy z dalszej części Polski – czyli jak wybrać fotografa ślubnego

fotograf na ślubie

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego jest kluczowy, jeśli chodzi o udany fotoreportaż ze ślubu. Wiele przyszłych par zastanawia się, czy skorzystać z usług sprawdzonego lokalnego fotografa, czy szukać specjalistów, którzy mieszkają w innych miastach. Aby rozwiązać ten dylemat, warto rozważyć nasze oczekiwania wobec samego fotografa.

Szczegóły są ważne

Odpowiedz czy Warro sprowadzić fotografa spoza miasta jest sumą odpowiedzi na najważniejsze pytania w zakresie tego, czym zajmuje się dana osoba i jak pracuje. Dowiedz się zatem czy fotograf potrafi pracować ze sztucznym światłem. Ważne jest też, aby zgodził się zawrzeć umowę. Fotograf jest również osobą i może przegapić ważne wydarzenie, takie jak rzucenie bukietu lub pokrojenie ciasta. Rozmawiając z potencjalnym kandydatem, upewnij się, że wie, co należy do jego obowiązków i przede wszystkim ma doświadczenie w tego typu fotografowaniu.

Wymagane jest osobiste spotkanie

Twoja współpraca z fotografem powinna rozpocząć się od osobistego spotkania. Warto „nawiązać osobistą znajomość” z fotografem, choćby dlatego, że ta osoba będzie z tobą przez cały dzień ślubu, udzielając różnych porad. Fotograf powinien być dla ciebie miły i kontaktowy w przeciwnym razie jego praca będzie dla ciebie niewygodna, a to natychmiast wpłynie na Twój świąteczny nastrój. Musisz się spotkać, aby dowiedzieć się, jak działa fotograf, co jest wliczone w cenę jego usług. Tylko na osobistym spotkaniu można zobaczyć książki ze zdjęciami i fotografie drukowane, które, nawiasem mówiąc, będą bardzo różnić się od cyfrowych.

Jedno portfolio to za mało

Nie trzeba dodawać, że fotografowie umieszczają tylko najlepsze ujęcia w swoim portfolio. Jeśli wybrałeś już fotografa, poproś go, aby pokazał 2-3 „pełne wesela”. Prawdziwy profesjonalista nie będzie miał się czego wstydzić i bez problemu pokaże Ci zdjęcia. Nie jest konieczne dokładne oglądanie wszystkich zdjęć: wystarczy szybki rzut oka, aby zrozumieć, czy fotograf działa w danym gatunku, takim jak portret, krajobraz, reportaż. Co więcej, wszystkie wesela są inne: gdzieś jest więcej emocji, gdzieś mniej. Dobry fotograf będzie mógł pięknie sfotografować każde wesele.

para młoda w plenerze ślubnym

Najważniejsze jest jakość, a nie ilość

Liczba zdjęć na wyjściu jest bardzo warunkowa. Żaden profesjonalny fotograf nie powie dokładnie, ile zdjęć otrzymasz po ślubie. Wszystko będzie zależeć od wielu czynników: ile godzin fotograf będzie pracował, ile rzeczy się wydarzy, ilu gości będzie i kim będą – energiczni lub powściągliwi itp. Jeśli fotograf z pewnością obiecuje Ci 1500 ramek, to warto zastanowić się, jakie będą to zdjęcia? Prawdopodobnie powtarzające się ramki z których nie będziesz mieć żadnego pożytku.

Pragnienie klienta – prawo

Prawdziwy profesjonalista uważnie wysłucha i weźmie pod uwagę wszystkie życzenia dotyczące fotografii ślubnej, podpowie, jak zorganizować fotografowanie bardziej komfortowo, a także ostrzeże przed zagrożeniami. Profesjonalny fotograf nigdy nie „wygnie linii” i, na przykład, zniechęci do organizowania bankietu weselnego w danym miejscu, ponieważ są ciemne ściany i „nie da się tu zrobić dobrych zdjęć”. Fotograf, odmawiając radzenia sobie z trudnościami, przyznaje się do braku profesjonalizmu.

Rekomendowane artykuły