Narożniki kuchenne ze stołem i krzesłami

dziewczynka przy stole kuchennym

Narożnik kuchenny to opcja, która pozwala racjonalnie zorganizować przestrzeń, wyposażyć ją w niezbędną funkcjonalność i kompaktowo zorganizować pomieszczenie.

Charakterystyka

Narożnik 6 osobowy

Najczęściej w komplecie z narożną sofą znajduje się stół jadalny i dwa taborety. Jest to praktyczne, ponieważ wszystkie elementy pasują do siebie stylowo. Nowoczesny narożnik kuchenny to funkcjonalny model, który zawiera wszystkie niezbędne elementy. Narożniki kuchenne są wielofunkcyjne. Stoły przydają się do rodzinnych posiłków, sofy mogą pełnić funkcję miejsc do spania. Miękkie narożniki są często wyposażone w pojemne szuflady do przechowywania przyborów kuchennych. Zestaw zazwyczaj zawiera:

 • miękką sofę;
 • stół;
 • kilka krzeseł.

Dodatkowe akcesoria to:

 • tafty;
 • ławki;
 • poduszki dekoracyjne.

Zalety narożników kuchennych

Narożnik kuchenny ze schowkiem to przede wszystkim wielofunkcyjność. Służy jako miejsce do spania lub siedzenia a wysuwane szafki – miejsce do przechowywania przyborów kuchennych. Zestawy zawierają niezbędne produkty meblowe do kuchni, wybrane według stylu, rozmiaru, faktury, dzięki czemu nie musisz ich dobierać osobno. Zestawy mebli najczęściej są uniwersalne. Niekiedy trzeba dodatkowo dobrać krzesła i hokery.

Jak wybrać narożnik?

Stół kuchenny z taboretami

Wybierając narożnik do kuchni weź pod uwagę jej rozmiar. Jadalnia nie powinna zajmować dużo miejsca, zostaw 70-90 cm na przejście. Wybierz kącik kuchenny, gdy pomiary są gotowe i projekt kuchni został opracowany. Zaleca się umieszczanie mebli z dala od lodówki, kuchenki i zlewu. Do małej przestrzeni wybierz sofę lub ławkę. Jeśli jest dużo wolnego miejsca, możesz zdecydować się na kanapę i zaoszczędzić na krzesłach. Zwróć uwagę na tapicerkę. Powinna harmonijnie pasować do całego wnętrza – kolorystycznie i być praktyczna. Wśród popularnych materiałów są plusz, flok, bluszcz, mikrofibra, szenil. Tkaniny z włosiem blakną na słońcu. Dobrym wyborem jest tkanina powlekana teflonem. Najlepszym materiałem jest skóra, ale skóra ekologiczna nie jest gorsza pod względem właściwości od skóry naturalnej. Takie materiały są trwałe, ognioodporne, dobrze oddychają.

Guma piankowa służy do wypełniania mebli tapicerowanych. Ważne, aby była szczelna i sprężysta. Pianka poliuretanowa jest przyjazna dla środowiska i dobrze utrzymuje swój kształt. Spójrz na jakość szwów. Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych, tkaninę zszywa się gęstą nicią. Zwróć uwagę na ramę aneksu kuchennego. Wskazane jest, aby wybierać materiały, które są trwałe i przyjazne dla środowiska. Bezpieczną opcją jest płyta wiórowa klasy E1 o niskiej zawartości formaldehydu.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Jeśli pozwalają na to finanse, lepiej wybrać ramę wykonaną z drewna (brzoza, sosna). Wybierając narożnik składany, zwróć uwagę na dostępność wolnego miejsca do przestawienia stołu i krzeseł. Optymalna grubość oparcia to około 5 cm. Zwróć uwagę, czy orientacja (lewa lub prawa) pasuje do układu. Być może potrzebujesz mebli tapicerowanych w kształcie litery U lub w kształcie litery U. Sofy kuchenne mają pojemny schowek pod rozkładanym siedziskiem. Narożniki klasy ekonomicznej nie zawsze są wyposażone w szuflady. W przypadku małych kuchni wybierz mini narożniki kuchenne z dwoma lub trzema miejscami siedzącymi. Popularne rozmiary to 107 na 107 cm lub 110 na 110 cm.

Narożniki kuchenne powinny pasować do koloru i stylu pomieszczenia. Jeśli ściany są wzorzyste, wybierz proste meble tapicerowane. Możesz rozcieńczyć jasne kolory neutralnymi odcieniami. Jeśli ściany są w monotonnych kolorach, wybierz zestaw w kolorach kontrastowych. Zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia: jasne meble nadają się do małych kuchni, ciemne meble do przestronnych. W oświetleniu sztucznym wybierz lekką tapicerkę w kolorach: słoneczny żółty, pomarańczowy, ciepły beż.

Optymalny narożnik kuchenny ma następujące cechy:

 • Nadaje się do wnętrza w stylu, rozmiarze, odcieniach, fakturze.
 • Wykonany z wysokiej jakości i bezpiecznych dla zdrowia materiałów.
 • Nie zajmuje dużo miejsca, jest kompaktowy.
 • Posiada mocny stelaż i wysokiej jakości szwy.
 • Wielofunkcyjny: wykorzystywany jako miejsce do siedzenia, wyposażony w szuflady do przechowywania talerzy, kompletów noży i innych przyborów.

Rekomendowane artykuły