Wiosenne inspiracje dla domu i ogrodu

kwiaty na ławce

Wiosna to czas kiedy pragniemy coś zmienić. T okres, w którym przyroda rodzi się do życia, wszystko staje się kolorowe i piękne. Właśnie tego chcemy w naszym otoczeniu- nowości, świeżości i koloru. To pora roku, w której nabieramy energii i chęci do pracy. Od czego więc zacząć? Może warto skupić się na tym co jest najbliżej nas? Tak! Wiosna to doskonały czas na prace w swoim domu i ogrodzie, nie tylko aby uporządkować je po zimie, ale także by nadać im trochę koloru i życia.

Zacznijmy od domu

Aby odmienić nasz dom nie musimy posiadać ogromnego budżetu. Oczywiście jeśli nim dysponujemy możemy skusić się na nową automatyczną bramę, nowoczesne ogrodzenia czy system zabezpieczeń, który na pewno zapewni nam komfort. Jednak, aby nadać życia naszym czterem ścianą wystarczy trochę kreatywności i chęci. Oto kilka pomysłów, wprowadzić wiosnę do naszego domu:

  1. Okna – zmiana ich aranżacji na pewno zwróci uwagę. Wystarczy wymienić firanki na bardziej przejrzyste, a zasłonki na lekkie i jasne. Ten zabieg wprowadzi do naszych wnętrz światło i pozwoli się nim cieszyć.
  2. Zieleń – kup, przesadź i zadbaj o rośliny w swoim domu. W kuchni możemy postawić doniczki z ziołami, które nie tylko pięknie pachną i wyglądają, ale nadają się również do przygotowania potraw. Warto, postarać się również o cięte kwiaty w naszych wazonach.
  3. Dodatki – zadbaj o nie. Możesz dokupić nowe poduszki w barwach wiosny, skusić się na nowy bieżnik na stole czy kilka świeczek. Te dodatki, szczególnie w żywych kolorach wprowadzą pozytywny nastrój do naszego domu.

ogród wiosenny

Pora na ogród

Tutaj pole manewru jest bardzo szerokie. Oczywiście musimy zacząć od po zimowych porządków w naszym ogrodzie. Po ich ukończeniu możemy zaplanować nie tylko posadzenie roślin, czy stworzenie nowego skalniaku, ale również samodzielnie zrobić meble ogrodowe, zagospodarować taras czy stworzyć kącik dla naszego czworonoga. Nasze propozycje:

  1. Rośliny – ogród to nie tylko krzewy i drzewa ozdobne. Możesz pokusić się na zakup pięknych i kolorowych kwiatów i posadzić je w różnych miejscach swojego ogrodu. Nie muszą być zasadzone bezpośrednio w gruncie. Drewniane skrzynki, stare buty, nieużywane filiżanki i naczynia to znakomite rozwiązanie. Możemy je umieścić na ziemi, powiesić na stojakach, ścianie, czy nawet udekorować nimi nasz stary rower.
  2. Meble – możemy zrobić je sami ze starych palet. Ich wykonanie pochłonie trochę naszego czasu, ale efekt powala! Z palet możemy wykonać zarówno stół, jak i kanapę, do tego dokupić poduszki, parę świec i nasz taras staje się nie tylko miejscem odpoczynku, ale również obiektem zazdrości sąsiadów.
  3. Oświetlenie – zadbajmy także o widoczność w ogrodzie. Do tego możemy użyć lampek solarnych, które są nie tylko ekonomiczne, ale sprawiają, że nasz ogród staje się klimatycznym miejscem. Poza tym możemy powiesić lampiony, ustawić większe latarenki, czy nawet zwykłe tealighty.

Wiosna to czas, w którym warto zadbać o dom i ogród, jak to zrobimy zależy od naszego budżetu i zaangażowania. Jeśli nie mamy pomysłu na zmiany warto zajrzeć na różne strony internetowy, aby zaczerpnąć inspiracji, lub zasięgnąć porady specjalisty.

Rekomendowane artykuły