Temperatura pracy komputera – jak mierzyć?

robot z termomentrem

Komputery stacjonarne oraz laptopy to bardzo użyteczne sprzęty technologiczne XXI wieku, kupując wybrany przez siebie model mamy nadzieję, że posłuży nam przez długi czas. Taki też jest zwykle ich okres użytkowania, który gwarantuje nam producent. Niestety na żywotność komputerów wpływa wiele czynników, oczywiście jakość wybranego sprzętu oraz podzespoły jakie posiada to pierwszorzędna sprawa, ponadto jednym z elementów również na nią wpływającą jest temperatura osiągana przez komponenty w komputerze, które odgrywają kluczową rolę.

Choć może to wydawać się z pierwszego punktu widzenia dziwne to jednak mierzenie temperatury podzespołów zawartych w komputerze powinno być czymś naturalnym. To całkiem normalne zjawisko porównywalne do tego gdy człowiek mierzy temperaturę gdy jest chory i ma gorączkę podobnie jest z komputerem zwłaszcza takim, który daje dziwne objawy „choroby” mającej objawiać się nagłym wyłączaniem się systemu bądź gdy jego prędkość pracy jest niepokojąca. Wtedy jako lekarsko warto zastosować termometr pod postacią programu HWMonitor, który należy zainstalować na swoim komputerze. Dzięki niemu będziemy mieć świadomość jaką temperaturę osiągnął komputer a dokładniej jego poszczególne elementy znajdujące się w budowie jak karta graficzna, procesor, płyta główna, dysk twardy, nośnik SSD.

HWMonitor
HWMonitor

Zaczytanie temperatury odbywa się w prosty sposób każdy komputer obecnie posiada specjalnie zamontowane czujniki przy poszczególnym podzespole, które świetnie współgrają z zainstalowanym programem, który bez większego problemu pokaże nam osiągniętą przez nie temperaturę. Obsługa samego programu jest banalna, a on sam niezwykle przydatny oprócz tego, że wskazuję osiągniętą obecnie podczas mierzenia temperaturę, jest w stanie pokazać maksymalną i minimalną granicę temperatur osiągniętą przez komputer, które zanotował.

Innym możliwym do zastosowania pomiaru temperatury sposobem jest zakup specjalnego panelu z wyświetlaczem LCD, który można zamontować w miejscu na napęd na płyty CD lub DVD. Polecanym wśród nich modelem jest LCD Modecom 5,25”, przedmiot ten wskazuje temperaturę osiągniętą przez procesor oraz jedno wybrane miejsce w komputerze. Urządzenie to oprócz standardowego pomiaru ma również możliwość włączenia funkcji alarmującej o maksymalnej temperaturze zagrażającej pracy komputera a także ma opcję pomiaru czasu dotyczącego uruchomienia komputera, który w konsekwencji może wskazać czy komputer działa w prawidłowy sposób.

W przypadku laptopów jak wcześniej wspomniano alternatywą będzie również HWMonitor lub HWinfo64 bowiem komputery przenośne również posiadają zamontowane czujniki pomiarów, których wskaźniki będzie można odczytać właśnie dzięki temu programowi. W przypadku zbyt silnego przegrzania laptopa może dochodzić do dużych nieprawidłowości w jego pracy jak częste wyłączanie bez powodu, częste zawieszanie itp. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do serwisu i powierzyć laptopa fachowcom, którzy rozwiążą problem zbyt silnego przegrzewania się sprzętu. Jeżeli jednak sami posiadamy niezbędną wiedzę to z pewnością domyślimy się, że pierwszym krokiem jaki warto skierować jest sprawdzenie wentylatora w celu jego ewentualnego wyczyszczenia a następnie wymienienie pasty termoprzewodzącej, która być może się zużyła. Jeśli jednak nie do końca znamy się na laptopach warto powierzyć sprzęt w doświadczone ręce, zwłaszcza że serwisanci posiadają do tego niezbędne przedmioty jak kamery termowizyjne, które potrafią bez trudu znaleźć źródło awarii.

HWInfo64
HWInfo64

Mierzenie temperatury w swoich sprzętach powinno być regularnym obowiązkiem każdego użytkownika komputera dzięki temu można zaradzić na czas wielu problemom spowodowanym wysoką temperaturą oraz zaoszczędzić zbędnym wydatkom przeznaczony na naprawy. Najbardziej niepokojącym sygnałem jest odnotowanie temperatury powyżej 80stopni w przypadku karty graficznej i procesora. Zdarza się, że w przypadku wykorzystywania komputera do codziennego grania temperatura w tych miejscach dochodzi nawet do wyższych wskaźników niemniej jednak nie powinno się do tego doprowadzać, gdyż sprzęt może i będzie nadal funkcjonować ale będzie z czasem się niszczyć aż prędzej czy później jego żywotność ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Warto również umiejscawiać swoje sprzęty w pomieszczeniach, w których nie dochodzi do zbyt silnego nasłonecznienia bądź nagrzania z innego powodu ponieważ to wszystko wpływa na nie szkodliwie. Dobrą radą na zbyt silne przegrzewanie podzespołów jest zakup podkładki chłodzącej pod laptopa, która w dużej mierze zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w jego wnętrzu budowy.

Więcej poradników znajdziesz na naszej stronie www.optima-md.com oraz na blogu.

Rekomendowane artykuły