Sofy rozkładane 2 osobowe w nowoczesnych wnętrzach

kobieta na sofie

Większość z nas, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, mieszka w małych mieszkaniach, w których nie zawsze można przeznaczyć cały pokój na duże podwójne łóżko. Świetną alternatywą jest rozkładana sofa, która może pomieścić wiele funkcji. W dzień służy jako miejsce, w którym można usiąść, pooglądać telewizję lub poczytać książkę, a w nocy po rozłożeniu jest idealnym miejscem na dobry odpoczynek.

Korzyści z rozkładanej sofy

Rozkładana sofa 2 osobowa z funkcja spania oszczędza miejsce w pokoju, ponieważ można ją złożyć na dzień. Prosty projekt – mebel rozkłada się szybko i bezproblemowo. Nie ma potrzeby kupowania materaca (jeśli nie jesteś zainteresowany nakładką), sofa jest już wyposażona w odpowiedni materac. Warto również zauważyć, że przy odpowiednim doborze mechanizmu, wypełnienia i tapicerki sofa będzie służyła właścicielowi przez długi czas.

Przed zakupem

Przed zakupem warto pomyśleć o celu, jaki mają spełnić sofy rozkładane 2 osobowe.

  • do stałego użytku jako łóżko;
  • jako opcja dla gości;

Ważne jest również, aby zastanowić się, ile miejsca zajmie ten mebel po rozłożeniu, jakie obciążenie może wytrzymać i ile jesteś w stanie za niego zapłacić. Każda sofa składa się z następujących elementów:

  • rama;
  • mechanizm;
  • tapicerka.

Podstawa sofy: rama

Sofa rozkładana jest zwykle kupowana na kilka lat użytkowania, więc przy zakupie należy zapytać sprzedawcę, z jakiego materiału wykonana jest rama. Ramy brzozowe uznawane są za najwyższej jakości. Jest trwałym i gęstym materiałem. Jeśli chcesz zaoszczędzić, powinieneś wybrać jako ramę sklejkę wielowarstwową.

Rozkładana sofa

Kluczowy jest też mechanizm składania. Eurobook to najpopularniejsza opcja, charakteryzująca się łatwością składania i dużą powierzchnią do siedzenia. Na rolkach siedzisko przesuwa się do przodu, oparcie wpasowuje się w wolną przestrzeń. Wśród zalet można zauważyć łatwość rozkładania, dużą powierzchnię do spania, wytrzymałość i niezawodność mechanizmu, przestrzeń do przechowywania pościeli. System „click-gag” to rodzaj Eurobooka, charakteryzujący się możliwością nadania oparciu innego nachylenia.

Delfin – ten sposób składania jest stosowany w prawie wszystkich modyfikacjach narożników. Po złożeniu rozkładane siedzenie znajduje się pod głównym. Za pomocą zawiasu i ruchów do góry i do siebie siedzisko unosi się obok głównego siedzenia, tworząc dużą przestrzeń do spania. Z zalet wyróżnić należy dużo miejsce do spania i łatwość rozkładania, wady obejmują kruchość takiego mechanizmu przy ciągłym użytkowaniu. Należy również wziąć pod uwagę sporą wagę mechanizmu.

Wypełniacze do sof

W zależności od celu, w jakim kupowany jest mebel, przy zakupie warto dowiedzieć się, co się w nim znajduje. Wypełniacze różnią się jakością i ceną. Najczęstsze to:

  • blok sprężynowy;
  • pianka poliuretanowa;
  • lateks;
Sofa do salonu

Jeśli sofa jest kupowana głównie do spania, najlepszym wyborem będzie blok sprężynowy, który wytrzyma duże obciążenia. Obecnie istnieją 2 rodzaje bloków sprężynowych: zależne i niezależne. W bloku zależnym sprężyny są sztywno połączone i mają mniejszą zdolność do redystrybucji obciążenia. Żywotność wypełniacza zależy również od średnicy jego składników. Idealną opcją jest, gdy na 1 m 2 przypada 100 sprężyn, czasami dla dodatkowej sztywności są one pokryte końskim włosiem lub poliuretanem. Wszystko to wpływa na sztywność i wydłuża żywotność. Sofa z takim wypełnieniem z powodzeniem sprawdzi się w salonie lub gabinecie.

Samodzielny blok charakteryzuje się tym, że każda sprężyna w nim nie jest przymocowana do swoich sąsiadów i jest samodzielnym elementem umieszczonym w obudowie. Za 1 m 2 zawiera 250 sprężyn o średnicy 5-6 cm Ta cecha tego urządzenia pozwala reagować na obciążenie dokładnie w miejscu, w którym jest to potrzebne, tworząc warunki do komfortowego wypoczynku. Żywotność takiego wypełniacza jest znacznie dłuższa. Taki wypełniacz znajduje się w sofach w dość wysokiej cenie.

Tani i praktyczny poliuretan

Poliuretan to pianka wykonana z polimerów. Jest tańszym wypełniaczem w porównaniu do bloków sprężynowych. W przypadku mebli tapicerowanych stosuje się gęstość od 30 do 40 kg na 1 m 2. Jeśli gęstość jest mniejsza, taki wypełniacz nadaje się tylko do produkcji poduszek dekoracyjnych.

Rekomendowane artykuły