Jak pobudzić pelargonie do kwitnienia

pelargonie w ogrodzie do wsadzenia

Chcąc przygotować pięknie prezentujący się balkon czy taras wiele osób decyduje się na umieszczenie tam kwiatów. Pomysłów na to jak taras się może prezentować jest bardzo wiele, jednak to co cieszy się szczególną popularnością to kwiaty, które pięknie i obficie kwitną.

Wśród tych popularnych gatunków znajdują się między innymi pelargonie, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród tych, którzy tworzą wyposażenie balkonu, szukają rozwiązań, dzięki którym będzie się on pięknie prezentował. W tej sytuacji warto również zastanowić się nad tym w jaki sposób dbać o pelargonie, by faktycznie osiągnąć jak najlepsze efekty ich hodowli, jak doprowadzić do tego, że będą one obficie kwitnąć.

Kwiat bez wielkich wymagań

W przypadku pelargonii możemy mówić o tym, że jest to taka roślina, która nie jest szczególnie wymagająca. Można oczekiwać, że będzie dobrze radziła sobie z silnym nasłonecznienie, ale również poradzi sobie przy półcieniu. Trzeba jednak pamiętać, że przy mniejszej dawce słońca kwitnienie będzie słabsze. To co wzbudza największe trudności to ich właściwe podlewanie. To taki kwiat, który potrzebuje dużej ilości wody. Jednocześnie trzeba być ostrożnym, ponieważ jeśli będzie zbyt dużo wody to wypłucze ona składniki odżywcze. W okresie letnim trzeba pamiętać, że woda nie może być zbyt zimna, a podlewanie powinno mieć miejsce albo wcześnie rano albo wieczorem. Odpowiednie zbilansowane podlewanie to klucz do tego, by uzyskać faktycznie pozytywne efekty jeśli chodzi o kwitnienie rośliny.

Kiedy podlewać pelargonie?

Aby pelargonie mogły pięknie kwitnąć odpowiednie podlewanie będzie bardzo istotne. Należy to robić w momencie, gdy tylko powierzchnia ziemi przeschnie. Można się także zdecydować na to, by dodać do ziemi hydrożel,. który będzie wpływał na nawilżenie gleby i pozwoli to między innymi skutecznie zmniejszyć częstotliwość podlewania, co sprawi, że nie będzie również dochodziło do obaw o uschnięcie rośliny. Jeśli ktoś nie będzie używał hydrożelu to w okresie letnim, w czasie upalnych dni będzie trzeba nawet dwa razy dziennie zadbać o podlewanie pelargonii.

widok pięknych pelargonii

Dodawanie nawozu do podlewania

W trakcie podlewania należy do drugie podlewanie dodawać do wody płynny nawóz. W tym celu można używać specjalnie przygotowywany nawóz do pelargonii. To ważne, ponieważ dzięki temu uniknąć można okresów głodu i zmniejszy się także poziom zasolenia. Jednak trzeba także być ostrożnym przy podawaniu nawozu, by roślin nie przenawozić. Aby sprawdzić jak to wygląda jeśli chodzi o podawanie nawozu można sprawić czy korzenie nie są spalone. Wtedy na pewno nie będzie efektywnego kwitnięcia rośliny. Jeśli doszło do sytuacji, w której roślina jest przenawożona to pomocna będzie wymiana gleby. Warto również zadbać o odpowiednia glebę. Pelargonia najlepiej radzi sobie w podłożu, którego PH jest prawie obojętne, delikatnie kwaśne na poziomie około 6-6.5. Gwarantując taką glebę, odpowiednio podlewając i nawożąc niezbyt dużymi dawkami będzie można osiągnąć dobre efekty jeśli chodzi o kwitnienie pelargonii.

Rekomendowane artykuły