Jak przechowywać suszone grzyby

suszenie grzybków

Kto z nas nie lubi zbierać grzybów, a jak nie zbierać to jeść 🙂 Polska jest jednym z niewielu krajów, dla których sezon grzybobrania jest niemalże świętem. Po udanych zbiorach portale społecznościowe pełne są zdjęć „upolowanych” okazów, gdzie liczy się ilość i oczywiście wielkość tych smacznych roślin. Zbieramy chętnie wszystkie grzyby, nawet te, które trzeba długo przyrządzać, jak podgrzybki czy prawdziwki.

Ogólnie grzyby są bardzo ciekawymi roślinami w kuchni światowej. Pierwszym człowiekiem, który dość mocno się nimi zainteresował, był Teofrast. To on jako pierwszy zaliczył je do roślin pozbawionych korzeni. Nie potrafił jednak określić i odkryć tego, jak się żywią grzyby, dlatego też w starożytności, choć próbowano, niewiele odkryto na ich temat. Starożytni Rzymianie byli zafascynowani truflami, a ich pochodzenie tłumaczyli tym, że jako tak niezwykłe rośliny, powstawały od uderzeń błyskawic. Przez te wierzenia stały się środkiem wspomagającym płodność, gdyż wierzyli, że błyskawice przekazują im moc niezbędną przy kreacji życia.

Warto wiedzieć, że dawne cywilizacje takie jak Majowie, Aztekowie i Zapotekowie uważali grzyby za święte i stawiano im pomniki Podobnie w Indiach, te niezwykłe rośliny czczono jako symbol płodności. Wśród Indian niektóre rodzaje grzybów pełnią ważną rolę w obrzędach religijnych, do dnia dzisiejszego. W kuchni azjatyckiej owe rośliny są bardzo popularnym składnikiem wielu potraw.

Wiele potraw religijnych ma w składzie właściwe grzyby. Niegdyś przez religie ignorowane, a wręcz zakazane, ponieważ były wiązane z czarną magią. W Polsce od kilkudziesięciu lat goszczą w prawie każdej domowej kuchni. Ta popularność skłania Polaków do szukania rożnych możliwości przetwarzania i przechowywania grzybów, ponieważ są tak pożądane, że chcą się nimi cieszyć nie tylko sezonowo.

Na szczęście możliwości przechowywania grzybów jest mnóstwo. Możemy je mrozić, suszyć czy gotować i pasteryzować. Najpopularniejszą metodą jest suszenie. Jest to metoda również najmniej pracochłonna. Po zbiorach grzyby starannie czyścimy, następnie wystawiamy na światło słoneczne. Ważne jednak, żeby pomieszczenie było suche, a temperatura wysoka, inaczej grzyby nam zgniją.

grzyby na maszynie do wysuszania

Obecnie dość popularne są też specjalne pojemniki i urządzenia do suszenia grzybów. To niedrogie sprzęty i często bardzo sprawnie potrafią wysuszyć sporą ilość grzybów.

Kolejną bardzo dobrą metodą na przechowywanie tych roślin jest ich mrożenie. Możemy mrozić surowe i podgotowane grzyby. Zawsze jednak trzeba pamiętać, żeby je wcześniej dokładnie wyczyścić.

Ostatnią – najbardziej pracochłonną metodą przechowywania jest przetwarzanie grzybów w słoikach z zalewą solankową, czy na przykład robienie klasycznych przetworów z dodatkiem octu. Choć ta metoda wymaga wielu godzin przygotowywania grzybów, mycia, czyszczenia, krojenia, gotowania, bardzo często amatorzy grzybów z przyjemnością właśnie w ten sposób decydują się na taka formę przechowywania tych smacznych roślin.

Bez względu na to, jaką formę i rodzaj zalewy wybierzemy, czy będzie to lekka solanka czy gęsta zalewa octowa, zawsze przetwory trzeba pasteryzować. Dzięki pasteryzacji wybija się drobne bakterie towarzyszące rozkładowi grzybów, które bez pasteryzacji niestety zniweczą cały efekt psując przetwory.

Rekomendowane artykuły