Prezentujemy trasy, dzięki którym mogą Państwo zwiedzić Wawer tuż po przeprawie promowej. Trasy są skierowane do rowerzystów z uwagi na spore dystanse.

TRASY Z POCZĄTKIEM NA PLAŻY ROMANTYCZNEJ

Trasa: Plaża Romantyczna – Zerzeń Kościół pw. WNMP – Plaża Romantyczna

Pierwsza trasa , którą proponujemy, wiedzie do wawerskiego osiedla Zerzeń. Wyjeżdzając z plaży, kierujemy się ul. Rychnowską pod górkę a następnie w lewo w ul. Romantyczną. Mijamy wspaniałe dęby pomniki przyrody oraz zabudowania dawnego Dworu Miedzeszyn. Dojeżdzamy i przecinamy Wał Miedzeszyński. Teraz ul. Odrębną kierujemy się w stronę Traktu Lubelskiego a następnie tą ulicą w lewo. Jadąc Traktem po drodze mijamy nowoczesny Hotel Double Tree By Hilton Warsaw a następnie docieramy do widocznego z oddali kościoła w Zerzniu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to neogotycki kościół parafialny. Jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny . Pierwszy drewniany kościół, ufundowany przez rodzinę Zerzeńskich, powstał w tym miejscu już w 1403 roku, przy którym biskup poznański Wojciech Jastrzębiecw 1406 roku erygował parafię. Do obejrzenia również kilka płyt nagrobnych z dawnego cmentarza przykościelnego w południowo-zachodniej części terenu.

 
Trasa: Plaża Romantyczna – Radość – Plaża Romantyczna

Wyjeżdzając z plaży, kierujemy się ul. Rychnowską pod górkę a następnie w lewo w ul. Romantyczną. Mijamy wspaniałe dęby pomniki przyrody oraz zabudowania dawnego Dworu Miedzeszyn. Dojeżdzamy i przecinamy Wał Miedzeszyński. Teraz ul. Odrębną kierujemy się w stronę Traktu Lubelskiego a następnie tą ulicą w lewo. Jadąc Traktem po drodze mijamy nowoczesny Hotel Double Tree By Hilton Warsaw. Vis a vis hotelu skręcamy w prawo i jedziemy ul. Skalnicową do Radości. W Radości możemy zobaczyć:
– zabytkową wiatę stacji kolejowej /tego typu wiaty powstały w latach 1936-1938 wg projektu inż. Kazimierza Centerszwera z Biura Projektów i Studiów PKP gdy elektryfikowano węzeł kolejowy wokół Warszawy . Wiaty zbudowano na stacjach: Olszynka Grochowska, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, Michalin, Józefów, Świder. /
– przedwojenną Willę aktora Antoniego Fertnera przy ul. Patriotów vis a vis stacji pkp, zwaną Willą pod Kogutkiem
– kościół pw. Matki Bożej Anielskiej  przy ul. Wilgi zbudowany w latach 30. XX wieku.
– drewnianą zabudowę w stylu Świdermajer / nazwa drewnianej architektury letniskowej pod Warszawą powstającej na przełomie XIX i XX wiekuna tzw. linii otwockiej – w miejscowościach znajdujących się w pobliżu Otwocka, wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli mieszkający od 1886 r. w osadzie Brzegi nad Świdrem /
– teren dawnego kirkutu czyli cmentarza żydowskiego przy ul. Izbickiej

Trasa: Plaża Romantyczna – Falenica – Aleksandrów – Plaża Romantyczna

Wyjeżdżając z plaży, kierujemy się ul. Rychnowską pod górkę a następnie w lewo w ul. Romantyczną. Mijamy wspaniałe dęby pomniki przyrody oraz zabudowania dawnego Dworu Miedzeszyn. Dojeżdżamy do Wału Miedzeszyńskiego i skręcamy w prawo. Za rondem skręcamy w w lewo w ul. Przewodową. Jadąc prosto dojeżdżamy do Miedzeszyna. Tutaj możemy zobaczyć „skrzydlatą” wiatę stacji kolejowej /opis wiat w Trasie nr 2/. W Miedzeszynie kierujemy się w ul. Lokalną- tutaj znajduje się przedwojenna Willa „Bajka” (nr 57/59) obecnie w trakcie prac remontowych.

Ulicą Zabawną dojeżdżamy do ul. Walcowniczej. Kierując się w prawo dojedziemy do okolic stacji kolejowej. Na stacji działa Kinokawiarnia Stacja Falenica gdzie można odpocząć. Na wprost stacji po prawej stronie ul. Patriotów tablica upamiętniająca ofiary Getta. Pod koniec października 1940 r. Niemcy utworzyli w Falenicy getto. Szacuje się, że w wyniku ciężkich warunków bytowych, epidemii, doraźnych egzekucji w falenickim getcie życie straciło około półtora tysiąca ludzi. W dniu 20 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili likwidację getta – jego mieszkańcy zostali wywiezieni do komór gazowych obozu w Treblince.

Z okolic stacji wracamy ul. Walcowniczą i prosto do ul. Technicznej. Prosto do osiedla Aleksandrów. Po lewej stronie drogi początek wysokich wydm, które ciągną się aż do Józefowa i Otwocka. Tam też można wjechać na wawerskie szlaki rowerowe opisane osobno. Skręcając w ul. Napoleona Bonaparte /nazwa pochodzi od traktu, którym szły wojska napoleońskie/ dojedziemy do malowniczego jeziorka Morskie Oko. W lewo drogą dojedziemy do ul. Złotej Jesieni. Teraz w prawo do cmentarza wojennego położonego obok kościoła parafialnego Wieczerzy Pańskiej. Po wybuchu II wojny światowej na cmentarzu zaczęto chować poległych, m.in. podczas bitwy pod Falenicą oraz akcji „Burza”. W 1950 roku urządzono kwaterę Wojska Polskiego. Pochowano tu 633 żołnierzy września 1939 oraz ofiary wojny, ustawiono pamiątkową, kamienną tablicę oraz pomnik z krzyżem Grunwaldu oraz napisem: zginęli w obronie ojczyzny walcząc z hitlerowskim okupantem. Przy kościele wyjeżdżamy na ul. ks. Szulczyka i kierujemy się w prawo. Dojedziemy do położonego na niedużej wydmie dawnego cmentarza ewangelickiego, który funkcjonował od drugiej poł. XIX wieku, będąc miejscem pochówku dla kolonistów z Meklemburgii i Pomorza, którzy zasiedlili Aleksandrów.

Trasa: Plaża Romantyczna – Józefów – Otwock – Karczew / przeprawa promowa/ – Gassy (gm.Konstancin)

Wyjeżdżając z plaży, kierujemy się ul. Rychnowską pod górkę a następnie w lewo w ul. Romantyczną. Mijamy wspaniałe dęby pomniki przyrody oraz zabudowania dawnego Dworu Miedzeszyn. Dojeżdżamy do Wału Miedzeszyńskiego i skręcamy w prawo. Wałem a następnie Aleją Nadwiślańską w powiecie otwockim dotrzeć można do przeprawy promowej w Karczewie. (Uwaga: przeprawa na drugi brzeg jest odpłatna). Po przebyciu Wisły można dojechać do Góry Kalwarii (w lewo) oraz do Wilanowa (w prawo).

Polecamy również Szlaki rowerowe w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

TRASY  W KIERUNKU WILANOWA

Trasa: Plaża Romantyczna – Prom – Wilanów – gm. Konstancin Jeziorna – przeprawa promowa Gassy- Karczew – Otwock – Józefów – Otwock – Wawer

Jest to ciekawa trasa rowerowa przez część mikroregionu etnograficznego Urzecze, którą można odbyć w obie strony – najpierw do Karczewa lub rozpoczynając od strony Wilanowa.

Po przeprawie promowej docieramy do Wału Zawadowskiego. Kierujemy się w prawo i jadąc najpierw wygodnymi ścieżkami rowerowymi a następnie nadwiślańskimi drogami podziwiać możemy Rezerwaty Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie. Docieramy do Gassów w których znajduje się przeprawa promowa. Przeprawiamy się na drugi brzeg i jesteśmy w Karczewie. Tutaj m.in. możliwość obejrzenia barokowego kościoła św. Wita a także pomnika Ciuchci wąskotorowej kursującej z Karczewa do Jabłonnej przez Wawer. Z Karczewa możemy pojechać do Otwocka (m.in. drewniana zabudowa w stylu Świdermajer) a następnie przez Józefów do Wawra.

Trasa: Plaża Romantyczna – Prom – Wilanów (Pałac)

Przeprawiamy się promem z Plaży Romantycznej na wilanowski brzeg. Docieramy do Wału Zawadowskiego (uwaga tor kolejowy). Kierujemy się w prawo a następnie w lewo w ul. Zaściankową. Docieramy do placu Vogla /sklepy, kawiarnia/. Teraz prostą ul. Vogla a następnie w prawo w ul. Stanisława Kostki Potockiego docieramy do Muzeum Pałacu Króla Jana III. Powrót na przeprawę tą samą drogą lub Wałem Zawadowskim do Mostu Siekierkowskiego.

Trasa: Plaża Romantyczna – Prom – Wilanów – Mokotów – Praga Południe – Wawer

Przeprawiamy się promem na Wilanów. Docieramy do Wału Zawadowskiego /uwaga na pociągi!/. Wałem Zawadowskim w prawo (wygodna ścieżka) i docieramy do Mostu Siekierkowskiego. Mostem na prawą stronę rzeki i Wałem Miedzeszyńskim (ścieżka rowerowa) do Wawra.

 

Close
Rozmiar czcionki
Kontrast